Kupno płaszcza jest jak inwestycja. Chcąc czuć się komfortowo i ciepło, a dodatkowo prezentować się dobrze, jesteśmy w stanie zainwestować w niego niemałe pieniądze. Wybieramy nie tylko ładny płaszcz, ale również skrojony z wysokiej jakości tkanin, by mieć pewność, że posłuży nam jak najdłużej. 

Jednakże niezależnie od najwyższej jakości płaszcza, nie uchronimy go przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak: kurz, wilgoć czy deszcz, dlatego chcąc jak najdłużej zachować jego świeży wygląd, musimy wiedzieć jak o niego prawidłowo dbać. W poniższym tekście przedstawiamy niezbędne wskazówki, dzięki którym  w łatwy i prawidłowy sposób odświeżysz swój płaszcz.

Znajdź dogodną przestrzeń dla swojego płaszcza

Płaszcze wełniane i te z domieszką wełny wymagają dbania już od momentu powieszenia ich na wieszaku, dlatego zadbaj o indywidualną przestrzeń dla swojego płaszcza, tak by nie gniótł się pomiędzy stertą ubrań lub w ciasnej szafie. Dzięki temu unikniesz niepożądanych zagnieceń, a nawet jeśli już takie powstaną, rozprostują się na wieszaku. Pod żadnym pozorem nie prasuj płaszcza, wysoka temperatura żelazka może uszkodzić włókno. Do odświeżenia płaszcza, jak  i usunięcia drobnych zagnieceń polecamy parownicę, co opisujemy w dalszej części artykułu.

Pamiętaj! Nigdy nie chowaj mokrego czy wilgotnego płaszcza do szafy, a poza sezonem przechowuj go w odseparowanym miejscu, najlepiej w przeznaczonym do tego foliowym lub materiałowym worku, tak by nie chłonął kurzu.

Szczotkowanie gwarancją dłuższej świeżości

Pojawienie się zabrudzeń podczas użytkowania płaszcza jest nieuniknione. Te delikatne zabrudzenia czy lekki kurz potraktuj wilgotną, ale nie mokrą szmatką, dzięki której łatwo zbierzesz niepożądany brud. Niezwykle polecamy regularne szczotkowanie płaszcza przeznaczoną do tego szczotką. Z jej pomocą w łatwy sposób pozbędziesz się włosów, paprochów, kurzu czy nawet sierści, ale również dokładnie wyczeszesz włókna płaszcza, co nada mu świeży i zadbany wygląd. By nie uszkodzić tkaniny, płaszcz czesz zgodnie z kierunkiem włosa. Wyjątkowo uważnie wyszczotkuj miejsca, w których włókna są niezwykle często dotykane, tj. pod pachami czy w miejscu, gdzie nosimy torebkę czy plecak. Regularnie szczotkując zniwelujemy mechacenia i zapobiegniemy im.

Domowa pralka? Zostaw to profesjonalistom

Jak już ustaliśmy, drobne zabrudzenia zazwyczaj łatwo usuniesz szmatką lub najlepiej przeznaczoną do tego szczotką, jednakże te większe wymagają adekwatnie większego zaangażowania. Mimo że chyba już wszystkie nowoczesne pralki posiadają programy do prania wełny, zawsze istnieje ryzyko, że zbyt długie namoczenie i wirowanie płaszcza sprawią, że straci on swój pierwotny fason i elegancki wygląd. Nie chcemy przecież, by proces, który ma za zadanie, by w pełni odświeżyć nasz płaszcz, przyniósł odwrotne korzyści, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, by ponieść to ryzyko i nie wiesz, czy twoja pralka sprosta wyzwaniu, zanieś płaszcz do profesjonalnej pralni, która zagwarantuje Ci najwyższą jakość, a co najważniejsze, płaszcz będzie jak nowy.

Codziennie odświeżanie 

Nie ma lepszego i bardziej naturalnego sposobu  na odświeżenie płaszcza niż wietrzenie go na zewnątrz, dlatego, jeśli tylko warunki i pogoda dopisują, pozwól swojego płaszczowi zaczerpnąć świeżego powietrza. Rozwieś go na balkonie na wyprofilowanym wieszaku, tak by się nie gniótł. Wietrzenie pozwoli również zniwelować niepożądane zapachy, dzięki czemu i Ty będziesz czuła się bardziej świeżo.

Niestety, jak wiadomo, nie jest to możliwe o każdej porze roku, dlatego godną alternatywą jest prasowacz parowy. Odparowywanie płaszcza pozwoli nie tylko go odświeżyć, ale również usunąć zagniecenia i przywrócić jego naturalny blask. Stosuj parownicę zgodnie ze wskazówkami na instrukcji i zachowuj bezpieczną odległość, ponieważ płaszcze z dodatkiem naturalnych włókien nie lubią gwałtownych zmian temperatur.

Mechaniczne uszkodzenia 

Tak jak z wiszącym na włosku lub oderwanym guzikiem z pewnością poradzimy sobie samodzielnie, tak przy większych uszkodzeniach, które czasem są nieuniknione, takie jak większe zadrapanie czy  rozerwanie udaj się do profesjonalistów. Czasem chęci nie wystarczą, a nieumiejętne zeszycie płaszcza może sprawić, że źle będzie układał się na naszej sylwetce, w konsekwencji czego, wpłynie to na nasze gorsze samopoczucie. 

Jak wszystkie wiemy, dobry wygląd idzie w parze z dobrym samopoczuciem, dlatego stosowanie się do tych małych, z pozoru nieznaczących wskazówek zdecydowanie wystarczy, byś długo i w pełni cieszyła się świeżym, schludnie wyglądającym, ulubionym płaszczem.